pátek 1. září 2017

Kváskový (Šéfův) chléb


Stále kváskuji, chléb nekupujeme, pořád zkouším nové recepty, které čerpám nejčastěji buď u Maškrtnice nebo na facebookové skupině Pečem pecen. Nyní je u nás v oblibě Šéfův chleba 2017

Přidávám recept:
Rozkvas: 130g žitné celozrnné, 130g vody a lžíce kvásku. 12h nechat. 

Pšeničná kaše: 40g pšeničné celozrnné a 100 g horké vody (zjemní střídku chleba). Nechte konvici přijít k varu, počkejte cca 2 minuty a můžete lít a hned míchat lžící. Kaši nechte vychladnout. 

Těsto: 500g pšeničné chlebovky (dávám o trošku víc, protože jsem mívala moc tekuté těsto,  320g vody, 14g soli (3 lžičky) a lžíce kmínu.  
Kdo by si chtěl upravit recept dle váhy, mám tu pekařská procenta: 670g mouky (v rozkvasu i těstě) je vždy 100%. Voda 82% (v rozkvasu i těstě), rozkvas 46%. K hotovému rozkvasu prosijte mouku, přidejte sůl a kmín. Vyklopte pšeničnou kaši. 
Poté zpracovat těsto buď ručně nebo robotem na jedničku cca 5 minut dokud se těsto nebude odlepovat od stěny mísy. Pak hned začněte překládat. Nespoléhejte na robot, že vám udělá skvělé těsto, to přijde až s překládáním. Cca 20x přeložte těsto (chytněte mokrou rukou, táhněte a přeložte. Otáčejte si vždy o kousek s mísou a překládejte. Ruku si občas namáčejte, bude to lepit. Nechte hodinu být v teple (pro teploty 22-23 st.), poté opět další překládání. Nechte další hodinu a půl odpočívat. Vyklopte na lehce pomoučenou desku, konce placky přehněte do středu a zatočte do ruličky. Konce zaštípněte směrem ke švu dolů. Posypte moukou (dobrá je pohanková nebo kukuřičná – dobře zabraňuje přilepení a překulte do ošatky na cca hodinu a 15 minut. Vyšší hydratace a větší množství rozkvasu zařídí rychlejší kynutí. Kdo chce, může samozřejmě použít lednici. Naakumulujte troubu na 250 st cca 30-40 minut před pečením (horní a spodní ohřev pouze). Desku nebo pekáč mějte v první třetině u dna trouby. Opravdu ji rozpalte… na dno trouby dejte druhý pekáč pro zapaření. Vsaďte chleba, vylejte hrnek vařící vody na roupálený plech na dně trouby a zavřete rychle dvířka ať pára neuteče. Pečte na 250 st. 15 minut. Poté na 200 st. 15 minut. Pak vyvětrejte troubu a chleba otočte (strana u dvířek přijde dozadu), pečte na 190 st 25-30 minut. Chleba pořádně vypečte, barva zralého kaštanu. Dobře vypečený kůrka se podílí na chuti chleba. Dejte na mřížku vychladnout a důležité: vydržte opravdu dokud zcela nechladne, cca 3h. Jednak tento chleba má opravdu jemnou střídku a také i proces chladnutí má vliv na chuť. 
My si dnes užíváme zakaboněného počasí, sice prší zlehounka, ale každá kapka vody je dobrá, protože je u nás zase pořádné sucho. 

Přeju pěkný víkend.

17 komentářů:

 1. Betka, dievča moje, ty máš čas na kváskovanie pri tvojich 4 chlapcoch? Zaslúžiš si môj obdiv!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čas se musí najít, vždyť láska prochází žaludkem :) a navíc v kuchyni mě to baví a domácí je domácí.

   Vymazat
 2. Teeeda,ten voni az sem.Neskutecne.Ten je proste TOP.Ukladam a snad najdu nekdy odhodlani k tomu,abych ho konecne zkusila.Tak hezky vikend s vuni chleba.H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji voní opravdu krásně a výborně chutná. Pusť se do toho, práce s kváskem není složitá a domácí je domácí :)

   Vymazat

 3. شركة المثالية للتنظيف بالاحساء

  تقدم لكم افضل خدمات التنظيف ومكافحة الحشرات ورش افضل انواع المبيدات الامنة والفعالة بالمنطقة الشرقية وتضمن لكم العيض في منزل امن نظيف خالي من الحشرات باسعار مناسبة فتعد شركة المثالية للتنظيف بالاحساء افضل شركة تنظيف بالاحساء تواصلوا معنا من اجل الحصول علي خدمات الشركة بجودة واسعار رخيصة

  شركة المثالية للتنظيف بالاحساء
  شركة المثالية لمكافحة الحشرات بالاحساء

  http://elmthaly-group.com/

  OdpovědětVymazat

 4. شركة تنظيف منازل بالاحساء

  معنا مع شركة تنظيف منازل بالاحساء لدينا خدمات تنظيف متكاملة بالاحساء والمنطقة الشرقية نظافة شاملة مع التعقيم والتلميع ارضيات وجدران ووجهات اسعار مناسبة وجودة 100% تتوافر فقط مع افضل شركة تنظيف بالاحساء

  تواصلوا معنا لمعرفة العروض والاسعار والخدمات المقدمة والخصومات المتوفرة مع شركة المثالية للتنظيف بالاحساء او زورا موقعنا للحصول علي كافة المعلومات

  http://elmthaly-group.com/%D8%B4%D8%B1%D9%83%D8%A9-%D8%AA%D9%86%D8%B8%D9%8A%D9%81-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B2%D9%84-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A1/

  OdpovědětVymazat
 5. Na kváskovanie sa chystám aj ja...aspoň viem,kde môžem prísť po radu, keď sa do toho konečne pustím. Chlebík vyzerá veľmi chutne a priam profesionálne. Pekný deň.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé děkuji, já už kváskuji přes tři roky. Až se do toho pustíš a budu vědět, ráda poradím, ale zase taková věda to není. Tak s chutí do toho.

   Vymazat
 6. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  شركة تنظيف بابها
  شركة مكافحة حشرات بابها
  شركة تنظيف خزانات بابها
  شركة تنظيف مجالس بابها
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  OdpovědětVymazat
 7. Tyjo, tak to taky musím vyzkoušet. Díky za tip. Domácí chléb jsem už párkrát zkoušela dělat, ale měla jsem trochu problém s tím, že mi nikdy nevydržel moc dlouho. To se mi ale naštěstí povedlo vyřešit. Konkrétně tak, že jsem ho začala schovávat do chlebovky Od té doby, co ji mám už takový problém nemám.

  OdpovědětVymazat